Önkormányzati Hivatali Portál

Zalalövo címere
ZALALÖVŐ.HU VÁROS HIVATALOS HONLAPJA

NAPTÁR

2024.04.24., szerda - György

VINCE NAPI TERMÉSJÓSLÁS ÉS FORRALT BOR KÉSZÍTÉS

A Zalalövői Borbarát Kör tagjai és az érdeklődők január 22-én délután Galambos István pacsa-hegyi birtokán Vince napi termésjóslásra gyűltek össze, egy régi hagyomány felelevenítésére.

Szent Vince napja – január 22. – a vincellérek, borászok régi ünnepe. Az időjárás alakulásából ezen a napon a termés bőségére következtettek szőlősgazdák.

A Vince-nap időjárásából a borászok hagyományosan az őszi szőlőterméssel kapcsolatban bocsátkoztak találgatásokba: kimentek a szőlőföldbe és a fagyott szőlőből egy darabot levágtak. Otthon aztán ezt a vincevesszőnek nevezett darabot vízbe tették, hajtásaiból igyekeztek következtetni a szőlőtermésre. Elterjedt szokás volt a vincézés, amit vagy Vízkeresztkor (január 6-án), vagy Szent Vince napján tartottak: ilyenkor a szőlőtermelő földterület széleit szentelt vízzel locsolták meg.

A népi hiedelem úgy tartotta: ha Vince napján esik az eső, akkor sok borra számíthat a gazda, de abban is bíztak, hogy ha ezen a napon bort fogyasztanak, bő lesz a termés. A Moldvában élő magyarok szerint: „Fényes Vince – tele pince, ködös Vince – üres pince.” Ugyanez Vince-napi időjárási regula a délvidéki magyarok körében a következőképp hangzott: „Ha fénylik Vince, megtelik a pince, ha csepeg, csurog, kevés lesz a borod.” Tehát a szép napos idő jó termést ígért, a nedves, párás, esős időjárás pedig satnyát.

Szokás volt, hogy Vince napján a gazdák körbejárták a hegy valamennyi pincéjét és együtt ittak áldomást, a bőséges termés reményében. Ezt nevezeték Vince-napi pincejárásnak.

A zalalövői szőlős gazdák megvizsgálták a szőlő vesszőit, és megállapították, hogy 2015-ben jó termés várható. A „Vince-napi pincejárás” során pedig elkövettek minden tőlük telhetőt a bőséges termény megalapozása érdekében.

Február első vasárnapján forralt bor készítő versengésre hívta az egyesület a pacsa-hegyi szőlős gazdákat. A vasárnapi ebéd elköltése után benépesült a hegy, a tűzhelyekre került fazekakban készült a forralt bor. A bíráló bizottság 14.00 órakor indult útnak, meglátogatva minden nyitva lévő pincét.

Az eredményhirdetésre késő délután került sor, melyen a zsűri 12 fő 16 féle forralt borát értékelte, 3 arany 10 ezüst és 3 bronz oklevelet osztott ki.

Február 22-én vasárnap délután a borbarátok a Pataka - hegyi bortermelőket is várják forralt bor készítésére , az érdeklődőket kórtolásra. 

Borbarát Kör Közhasznu Egyesület

További fotók